25.4. Villa Mairea ja Ahlströmin ruukkialue Noormarkku
Villa Mairea on alun perin Maire ja Harry Gullichsenin edustuskoti, jonka suunnittelivat Alvar ja Aino Aalto. Se on ainutlaatuinen kokonaistaideteos, joka nykyisin luetaan 1900-luvun arkkitehtuurin kansainvälisiin huipputeoksiin.
Rakennuksessa on portaita. Kierros kestää n. tunnin, sen aikana seistään.
Ahlström Voyage -näyttely ruukin vanhassa pajassa esittelee Ahlström-yhtiöiden, suvun sekä Noormarkun ruukin historiaa ja nykypäivää yli 170 vuoden ajalta. Yhtiön tarina on merkittävä osa suomalaista teollisuus-, arkkitehtuuri-, taide- ja designhistoriaa.
Ryhmä jaetaan kahteen osaan ja ne vuorottelevat keskenään (Villa Maireaan otetaan korkeintaan 15 henkeä kerrallaan).
Lähtö 25.4. klo 9.30 Työväenopiston Opistotalon edestä Helsinginkatu 26.
Matkalla lounas n. 11.30 -12.30 café Lasihytissä Kauppakeskus Humppilan lasin yhteydessä. Ostosmahdollisuus mm. Iittala Outletissa. Paluu Opistotalolle viimeistään klo 21.00.
Matkan hinta vähintään 125€, enintään 150€ riippuen osallistujien määrästä.Hinta sisältää bussimatkat, molemmat opastetut kierrokset ja lounaan. Kahvit halukkaille Ahlströmin ruukin ravintolassa, hinta ilmoitetaan erikseen.
Matka taukoineen kestää yhteen suuntaan n. 4 t, moderni 50-paikkainen tilausajobussi, Pohjolan matkat.
Viimeinen ilmoittautumis- ja maksupäivä on ma 23.4., kuukautta ennen matkaa.
HUOMAA! Villa Maireaan pääsee tutustumaan vain ryhmissä oppaan johdolla!
Osallistujia pitää olla vähintään 20 mutta enintään 30.
Matkanjohtajana toimii Pia Castrén-Aaltonen
Viite 26123
Lämpimästi tervetuloa mukaan matkalle suomalaiseen kulttuurihistoriaan!